Atradimas kapinėse

36367209_10216538300467421_214719270691536896_nNetikėtai aptikome tikrą istorinį Škotijos perlą. Vos pora minučių kelio nuo Tolquhon pilies, Undy Green vietovės kapinėse aptikome The Undy Mort House. Iš pradžių pajuokavau, kad vietiniai baronai pasistatė sau panteoną kapinėse, bet pasirodo šio apvalaus statinio tikslas esąs tikrai neįprastas ir unikalus.
Taigi, 1832 m. sausio 21 d. 15 vietinių džentelmenų susirinko, norėdami aptarti juos labai slegiančią problemą ir jos sprendimo būdą. Nuo XVII iki pat XIX a. Škotijos kapinėse siautė „prisikėlėliai“ (Ressurrectionists – kaip jie save vadino),kurie vogdavo ką tik mirusių žmonių kūnus, vėliau juos parduodavo antomistams skrodimams. Tuo metu anatomijos mokslas išgyveno savo pakilimą, o kūnų truko. Bausmių už tai “prisikėlėliai” negaudavo, nes pasak tuometinių įstatymų mirusiojo kūnas nebuvo niekieno nuosavybe, bet žmones tai vis tiek piktino. Tad, aukščiau minimi džentelmenai rado sprendimą pastatyti XIXa. morgą, kur laikytų kūnus karstuose iki laidotuvių.
Paskelbus laikraštyje apie Mort House planuojamas statybas buvo siūloma, kad prisidėję finansiškai (subscribers) irgi galės naudotis statinio paslaugomis visais laikais (suprask, iki pasaulio pabaigos). Nors statinys buvo baigtas jau rugsėjį, pagal ofiacilius duomenys jis taip ir nebuvo panaudotas įsigalėjus Anatomy Act 1832, kuris oficialiai leido naudoti mirusiųjų kūnus mediciniams skordimams ir tyrimams (iki tol galima buvo skrosti tik nusikaltėlių kūnus, kurių sumažėjo mąžtant mirties bausmių). Tad „Mirties namai“ galiausiai tapo sandėliu.
Įdomi pati „namo“ struktūra: apvalus mūrinis statinys su viduje besisukančiu stalu su 8 ąžuolinėmis skersinėmis lentomis ant kurių turėjo laikyti karstą iki laidotuvių. Neoficialūs šaltiniai sako, kad galbūt porą kartų vis dėlto jis buvo panaudotas pagal paskirtį. Ir toks štai neįvykęs dalykas kaip Undy Green Mort House kainavo £85. 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s