Kalniečių žaidynės Aberdyne (angl. Aberdeen Highland Games)

 

duuuuuuu
Enter a caption

Kiekvienais metais vasarą Škotijoje vyksta kalniečių žaidynės. Aberdyne jos visada vyksta Tėvo dieną (trečiasis birželio sekmadienis) ir tik esant geram orui, nes reikia tvirtos žemės norint atlikti daugumą rungčių. Praeitais metais Aberdyno žaidynės buvo atšauktos dėl stiprių liūčių, kurios išplovė žemę. O šiais metais oras buvo geras iki pat žaidynių pabaigos ir tik marširuojant dūdmaišių ir būgnų orkestrui pradėjo lyti.

Kalniečių žaidynės (angl. Highland Games/Scottish Highland Games) siekia XI amžių. Pirminis tokių žaidynių (o gal tiksliau rungtynių) tikslas buvo išrinkti stipriausią ar greičiausią vyrą, kuris tarnautų karaliui arba leirdui (škot. Laird[1]). Dabartinių žaidynių struktūrai pradžią davė Karalienė Viktorija, kuri pati buvo didelė škotų kalniečių tradicijų entuziastė. Škotų kalniečių žaidynės – tai kalniečių kultūros ir tradicijų puoselėjimas visur, kur kada nors buvo ir yra škotų (tokios ar panašios žaidynės vyksta JAV, Australijoje, Naujoje Zelandijoje). Šiais laikais būtini tokio renginio atributai yra dūdmaišiai, jėgos demonstravimo rungtys, kalniečių tradiciniai šokiai ir be abejo visa tai atliekama dėvint kiltus. Apie rungtis galite paskaityti čia.

Pati asmeniškai labai mėgstu kalniečių tradicijas. Kiltai, dūdmaišiai, šokiai – visa tai mane perkelia į praeitį, dvelkia tolimąja Škotijos istorija. Žiūrėdama į vyrus ir moteris išdidžiai dėvinčius kiltus persikeliu trumpam ir į Abiejų Tautų Respublikos Lietuvą ir jaučiu, kad kažkuria praeities dalimi škotai yra ir mano dalis.

Šiuos žaidynės Škotijoje vyks visą vasarą skirtinguose vietose, čia galite rasti sąrašą dar įvyksiančių žaidynių: Scottish Highland Games Association Events Calendar

 

 

 

[1] Laird – Škotijoje žemių savininkas. Titulas Laird nėra tapatus angl. Lord.

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s