Tartanas – nuo kalniečių iki pankų ir Madonnos

Tartanas (angl. Tartan) – tai languotas audinys austas iš dažytų vilnonių siūlų, iš kurio siuvamas kiltas. Škotijos kalnuose tartanas buvo skirstomas pagal regionus, o spalvos priklausė nuo tame regione išgaunamų natūralių dažų. Tartanų skirstymas pagal škotų klanus ir jų šeimas prasidėjo tik XIX a., o pagal 2008 Škotų tartanų registro aktą bet kas pasaulyje gali užregistruoti naują tartaną. Savo tartaną turi pavyzdžiui Madonna. Bet apie tai vėliau.

tartanai
Įvairūs tartanai

Labiausiai atpažįstama yra ryškiai raudona Royal Stuart tartano spalvinė gama. Ir ne dėl to, kad po 1838 m. Karalienei Viktorijai atsisėdus į sostą, ji kartu su savo vyru Princu Albertu labiausiai išpopuliarino būtent šį languotą audinį ir pavertė jį aukštuomenės simboliu –  karališkuoju tartanu.

viktorijos-tartanai
Karalienės Viktorijos laikų tartanų suknelės. Nuotrauka iš čia: Romantic 19th century fashion
royal-stuart
Royal Stuart tartanas

Mūsų laikais šlovę jam atnešė pankai. Būtent dėl jo simbolikos pankai jį „išniekino“ iškarpydami, suplėšydami ir visaip pasisavindami taip protestuodami prieš klasių sistemą ir valdžią. Tai buvo vienas iš būdų atkreipti aukštuomenės dėmesį į naują judėjimą.

punks
Pankiškieji tartanai. Foto iš čia: Always in Fashion….Tartan

 

madonna
Romantic Scotland (Madonna) tartanas. Čia Madonnos tartano duomenys

Grįžtant prie Madonnos – ji turi savo registruotą tartaną pavadinimu Romantic Scotland (Madonna), kurį jos ir Guy Ritchie santuokos proga sukūrė ir įregistravo Škotijos kalniečių turizmo taryba. Tartanas turi 4 spalvas: mėlyną –  simbolizuojančią jos True Blue albumą, geltoną –  Blonde Ambition turą, baltą – minint jos Like A Virgin dainą ir violetinę reprezentuojančią Škotų nacionalinę gėlę – šilinį viržį.

 

Jeigu jums patiko šis įrašas, nepatingėkite juo pasidalinti bei pamėgti mano Facebook paskyrą Atrasti Škotiją. Ir be abejo komentarai welcome!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s