Trumpa kilto istorija

Pirminis kilto variantas skyrėsi nuo to, ką matome šiandien. Škotų geilų kalba Feileadh Mór arba didelė skraistė – tai vilnonis, daržovių dažais nuspalvintas, didelis medžiagos gabalas. Jis taip pat buvo naudojamas kaip apsiaustas nuo šalčio ir lietaus. Didelė skraistė buvo perjuosiama diržu ir ant peties susegama saga. Manau piešinys paaiškins geriau nei žodžiai.

kilt
Didelės skraistės dėvėjimo būdai.

Nuotraukų cikle vyras parodo kaip reikėtų dėtis „senąjį kiltą“.

dideleskraiste
Vyras rodo kaip dėtis “senąjį kiltą”. Nuotrauka iš čia

Na o dabartinis variantas atsirado apie 1720 metus, kai anglas Thomas Rawlinson iš Glengarry, metalo liejybos darbų vadovas, pats dėvėdamas didelę skraistę nusprendė ją patobulinti ir perkirpęs medžiagą per pusę, liepė siuvėjui ją apsiūti. Taip atsirado Feileadh Beag – maža skraistė arba žymusis kiltas.

vestuveskilte
Modernusis iškilmingas kiltas ir priderinta vestuvinė suknelė.

1747 metais Britų vyriausybė uždraudė dėvėti kiltus ne Britų kariuomenėje, kur jis vis labiau evoliucionavo į dabartinį supaprastintą variantą.

 

Šį įrašą dariau Facebook puslapiui, todėl jis labai trumpas. Kol kas dar eksperimetuoju ir svarstau kaip sujungti Facebook ir Instagram paskyras. Kviečiu sekti mane, kur jusm patogiau.

3 thoughts on “Trumpa kilto istorija

  1. sesemeta July 13, 2017 / 10:38 am

    Įdomu :). Bet kita vertus keista, kodėl apskritai škotams kilo mintis vietoj kelnių nešioti skraistę? Juk jie tarp savo kaimynų turbūt vieninteliai tokie, ar ne?

    Liked by 1 person

  2. atrastiskotija July 13, 2017 / 2:21 pm

    Geras klausimas! Kiek supratau, tai iki kilto (dabartino sijono tipo varianto, iki 17a.) škotų kalniečiai dėvėjo tas ilgas skraistes (šiltas, sunkus vilnonis audinys), nes pagrindinis jų užsiėmimas buvo avių ganymas, tad tai buvo praktiškas apdaras, kuris dienos metu kabėjo kaip sijonas, apjuostas diržu (nuotraukuose, kur vyras rodo kaip dėtis skraistę). Lyjant lietui arba miegant kalnuose, vyras apsigaubdavo kaip pledu ir galėjo šiltai miegoti. Lyjant lietui užsimesdavo tą pledą ant galvos ir tai tapdavo “lietpalčiu”. Ir kodėl kiti nesugalvojo? Hm. Gal tai kultūriniai dalykai, škotai išmoko velti vilną, austi pledus ir jie atrodė praktiškesni nei kelnės, iš kurių lietpalčio nepasidarysi. Daug patogiau didelis sijonas, kurį gali išskleisti, o dieną tiesiog užsirišti ant juosmens nei kelnės+miegmaišis. Plius kelnės nuo vėjo kūno neapsaugos, o kalnuose ganėtinai vėjuota. 🙂

    Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s