Kodėl esu Škotijoje?

Pirmas mano apsilankymas Škotijoje ir kalnuose
Loch (škotiškai ežeras) Muick, Lochnagar kalnuose. Pirmas mano apsilankymas Škotijoje.

Kiekvienas emigrantas turi savo istoriją kodėl jis svetur (nors kartais šalis tampa tokia artima ir sava, kad šis žodis nebetinka) ir visada įdomu sužinoti išvykimo priežastis. Pinigai, studijos, meilė, nuotykiai. Dar man visada įdomu sužinoti ar žmogus planuoja likti ar grįžti ir kodėl. Pati mėgstu skaityti ir skaitau emigrantų Britanijoje blogus. Blogerius iš Anglijos radau ir seku bent jau penkis, bet blogų iš Škotijos beveik nėra. Nežinau kodėl, nes mūsų čia tikrai nėra mažai. O dar žinant lietuvių santykį su Škotiją būtų visai gerai, jeigu kažkas susidomėtų šią šalimi. Vien dėl to, pavyzdžiui, kad XIX amžiuje į Škotiją iš Lietuvos laivais plukdė lietuvius žadėdami jiems Ameriką. Ten susikūrė stiprios tautinės lietuvių bendruomenės, su sava spauda, kultūra, religija. Apie tai pirmą kartą perskaičiau Zitos Čepaitės knygoje „Emigrantės dienoraštis“, ten tam visas skyrius. Kažką apie Škotiją minėjo ir Andrius Užkalnis kažkurioje savo knygoje apie Angliją. Man rodos Škotija tiesiog nėra suvokiama kaip atskira tauta, ji sumaišyta su Anglija, tartum tai Anglijos dalis. Bet taip nėra ir niekada nebuvo. Čia kaip pavadinti LDK Lenkijos karalystės dalimi Abiejų Tautų Respublikos laikais. Beje kalbant apie šį laikotarpį škotai imigravo į LDK nuo XVI iki pat XVIII amžiaus. Tad jeigu esi iš Kėdainių ar Klaipėdos pasidomėk muziejuje, archyvuose ar tik nebusi kilęs iš Škotijos. Apie tai planuoju parašyti atskirą įrašą, nes pasirodo mano miesto bibliotekoje yra visas didžiulis australo Peter Paul Bajer darbas apie Scots in the Polish-Lithuanian Commonwealth, 16th to 18th Centuries.

Taigi, liūdna, bet Lietuvoje nerasi beveik jokio susidomėjimo Škotija. Praktiškai jokių knygų, tyrimų lietuviškai nėra. Galima paskaityti tik kur lietuviai keliavo, ką matė ir patarimų ką galima pamatyti (beje, jeigu kažką domina kelionės po Škotiją, tai siūlau užsukti čia Škotija, paslaptys ir kelionės ).

100_8346
Tiesiog nerealūs vaizdai iš Lochnagar kalnų. Čia gimsta tikroji meilė.

O kokia mano istorija? Esu čia iš meilės. Mano tada vaikinas, dabartinis vyras, gyveno Škotijoje ir pirmą kartą atvykau čia apsilankyti 2012 metais. Jonas iš karto įspėjo mane, kad šis miestas (Aberdynas) vadinamas Grey City, suprask, kad labai pilkas, nes dauguma senamiesčio pastatų čia iš granito, kuris su laiku pilkėja (nors dar jį vadina Siver City arba Oil Capital of Europe). Na, o man labai patiko Aberdynas.. Miestas senesnis už Vilnių, senamiestis dvelkia Viduramžiais (o tai labai įdomūs laikai – raganos, karaliai, religija). Dabar jau, po 4 metų pasiilgstu Vilniaus Baroko, to katalikiško puošnumo, putlių angeliukų bažnyčiuose, šviesių senamiesčio pastatų. Bet atrasti čia dar yra daug ką, miestas senas, gražus ir istorija tokia skirtinga negu Vilniaus. Grįžtant prie mano istorijos. Kai jau įsimylėjome vienas kitą ir paskyrėme santuokos datą, nusprendėme, kad liksime Aberdyne. Ir kol kas esame čia, todėl norėčiau papasakoti jums tai, ką sužinojau ir kas mane sudomino ar net sužavėjo.

100_8254
Vaizdas į Aberdyno pagrindinę senamiesčio gatvę (Union st.) iš centinė Castlegate aikštės. Na o žiūrint į debesis gal šis miestas vadinamas Grey City ne vien dėl papilkėjusio granito.

Jeigu paskyrei laiko ir perskaitei, tai galbūt rasi laiko ir trumpai pakomentuoti? Kas būtų tau įdomu? Ką norėtum sužinoti? Komentarai welcome!

Kviečiu sekti mane ir Facebooke: Atrasti Škotiją

7 thoughts on “Kodėl esu Škotijoje?

 1. Dinara January 10, 2017 / 12:36 pm

  Įdomu 🙂 kaip mane Lietuvoje užknisa, kai žmogui sakai gyveni Škotijoje. O po poros minučių tas žmogus klausia: Ir kaip gyvenimas Anglijoje? 😀 arba Airija kartais vardina. Beje, kai atvaziavau i Škotija rašiau blogą, paskui dingo įkvėpimas https://freezinginscotland.wordpress.com/2012/10/

  Liked by 1 person

  • atrastiskotija January 10, 2017 / 1:30 pm

   Tiesą sakant aš pati net nežinoju kas ta Škotija 🙂 kai atvažiavau galvojau, kad čia kaip Žemaitija Lietuvoje, bet pasirodo visai ne.
   Nežinau kiek pačiai užteks užsidegimo, bet ačiū, kad savo blogą parodei. Galėjai aišku ir anksčiau 😉 ačiū už komentarą

   Like

 2. Ionic Bond January 10, 2017 / 5:43 pm

  Sveikinu atsidarius blogą! Labai įdomu, kad paminėjai, jog kadaise lietuviams buvo žadama Amerika, o plukdė į Škotiją. Žinau vieną škotą iš Glazgo, kurio senelis airis prisigėrė ir įsėdo ne į tą laivą… Nuplaukė į Škotiją vietoj Amerikos, bet čia gavo iš karto darbą, taigi ir liko 🙂
  Būtų įdomu sužinoti apie kalbą. Ar lengva susikalbėti įvairiose vietovėse? Regis, škotai kalbėdami su atvykėliais dažnai pritaiko kitą akcentą, suprantamesnį.
  Ačiū.
  Sėkmės toliau rašant 🙂 (Sigita San)

  Liked by 1 person

  • atrastiskotija January 10, 2017 / 9:30 pm

   Ačiū! Labai ilgai ryžausi kol pradėjau. Man irgi buvo naujiena dėl to apgaudinėjamo, kad plukdo į Ameriką, o atplukdė į Škotiją.
   Dėl kalbos, tai man tai įdomi tema ir ketinu parašyti apie tai įrašą. Būtinai tau pranešiu.
   Dėl įvairių vietovių taip, sunkoka. Šiaip dauguma škotų kalba anglų kalba, ir jeigu žino, kad tu ne vietinis tai pasistengia mažiau dėti škotiškų žodžių. Pirmą kartą susidūrus tai ohoho kaip smagu, visą kelionę į Aberdeeną buvau tokia įsitempusi, nes beveik nieko nesupratau ką vairuotojas sako, labai girdėjosi škotiškas akcentas, nors jis stengėsi kalbėti angliškai. 😀 grubiai tariant vilniečiui klausytis žemaičio, lygtais ir sava kalba, lygtais ir žodžiai girdėti, bet negyvenus Žemaitijoje nelabai supranti.

   Liked by 2 people

 3. Sandra February 25, 2017 / 3:57 am

  Sveika, įsijungus į blogosferą! Lauksiu įrašų apie škotų literatūros įvykius 🙂

  Liked by 1 person

  • atrastiskotija February 25, 2017 / 7:40 am

   Ačiū už priėmimą! Iš tiesų labai molonu gauti pasveikinimą.
   Kol kas planuose apžvelgti lietuvių kalba išleistas knygas apie Škotiją. Bet jūsų mintį užsirašysiu. Ačiū. 🙂

   Liked by 1 person

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s